Siyahlar İçinde Bir Golden Globes Gecesi Yaşandı

Dün gece ekran karşısında sabahlayıp Golden Globes’u izleyenlerden misiniz yoksa canlı izlemek yerine sabah ilk iş Golden Globes’da neler giyildi diye instagrama hücum edenlerden misiniz? Bu sene 75. si gerçekleşen Golden Globes’un kırmızı halı görüntülerinde neredeyse tüm kıyafetlerin siyah olduğunu görmek hepimizi şaşırttı. Reese Witherspoon’dan Emma Stone’a, Zac Efron’dan Nicole Kidman’a kadar kırmızı halıda matem vardı diyebiliriz.  Peki neden bu sene herkes siyahlara büründü?

 

Neden Siyah?

Kırmızı halıda normalde çok tercih edilmeyen bir renktir siyah. Daha doğrusu her türlü kutlama, düğün gibi etkinliklerde mutsuzluğu ve yası çağrıştırdığı için giyilmesi çok da doğru olmayan bir renktir. Fakat bu sefer kırmızı halıda tam anlamıyla bir protesto vardı. Tüm bu siyahların amacı ise birkaç hafta önce kurulmuş olan Time’s Up Hareketine dikkat çekmekti. Time’s Up çoğumuzun ismini ilk kez duyduğu bir organizasyon; organizasyonun amacı ise cinsel taciz ve istismara uğramış kişilere destek olarak yalnız olmadıkları mesajını yaymak ve birlik olmak.

Time’s Up Movement aslında #MeToo dayanışmasına çok benziyor. Geçtiğimiz sonbaharda sosyal medyada sık sık rastladığımız #MeToo- yani #BenDe 2010 yılında Tarana Burke tarafından başlatılmasına rağmen özellikle son dönemde ortaya çıkan taciz skandalları ile kullanımını hızla artırmıştı. Me Too’daki amaç da kadınların taciz gibi durumlara maruz kaldığında susmaması ve birlik olması gerektiği bilincini yaygınlaştırmaktı. Yani Time’s Up için Me Too’nun devamı diyebiliriz.  Golden Globes’dan önce ise birçok katılımcı sosyal medyada #whywewearblack- niye siyah giyiyoruz etiketi altında mesajlarını takipçilerine ulaştırmaya çalıştı.

 

Bugün neden siyah giyiyorum? Bütün endüstrilerde eşitlik ve denklik için. Her meslekteki çalışanların güvenliği için. Ötekileştirilenler ve kadınların da dahil edilmesi için.

Birçok ünlü isim tarafından kırmızı halı öncesi paylaşılan bu metin #TimesUp’ı kısaca özetliyor. Kırmızı halıda siyah giymeyi tercih etmeyenler ise bu harekete #TimesUp rozetlerini kıyafetlerine iğneleyerek destek verdi.

75. Golden Globe Ödülleri de siyah giysiler ve #TimesUp’la biterken, bir kez daha moda dünyasının toplumsal olayların ne derece içinde olduğunu ve kıyafetlerin bir davaya dikkat çekmek için ne kadar güçlü bir araç olduğunu gösterdi.

Oprah Winfrey’in konuşması da çok etkileyici bir konuşmaydı ve salondakiler tarafından uzunca bir süre alkışlandı.

#TimesUp hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Oscar’larda da #TimesUp’ın etkileri sürecek mi?

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.