Erasmus Programı İle Yurtdışında Moda Tasarımı Okumak

 

Moda tasarımı, meslek içeriği ve eğitim anlayışı olarak deneyimle gelişen, zenginleşen ve farklılaşan bir bölüm. Bu sebeple olabildiğince fazla tecrübe elde etmek ve farklı alanlardan beslenmek, yaratıcılığı ve vizyonu artıran faktörler.

Moda Global Bir Alan

Moda, dünya ile birlikte gelişen, dünyanın birçok farklı yerinden ilham alan ve birçok yeri de etkileyen bir yapıya sahip. Bu sebeple içinde bulunduğumuz coğrafyadan farklı coğrafyaları da keşfetmek, haberdar olmak oldukça önemli. Bu noktada Exchange ve Erasmus, bir moda tasarım öğrencisi için çok şey ifade ediyor. Aldığın eğitimin yanı sıra, gittiğin ülkedeki insanların yaşayış ve giyim tarzlarına dair edineceğin bilgi bile mesleğin açısından son derece faydalı olacaktır.

Görmeye alışık olduğu sistemin ve çevrenin dışına çıkmak, farklı bir eğitim disiplini altında çalışmak, bireyin yaratıcılığında ve düşünce sisteminde yeni ufuklar açıyor, hiç düşünmediği şekilde düşünmesini teşvik ediyor. Bu sebeple elbette gidilen ülkeyi ve gidilen okulu önemsemek gerekli, fakat daha önemli olan şey genel olarak bu eğitimin niteliğini önemsemek.

Yapacağınız ülke tercihine etki edecek birden fazla faktör olacaktır çünkü herkesin Erasmus programından beklentisi farklı olabiliyor. Örneğin benim için okuldan çok gideceğim ülke önemliydi. O ülkenin coğrafi konumu, yaşam standartları, doğal güzellikleri öncelikli olarak baktığım şeyler oldu çünkü bunu daha çok “yaşa ve öğren” deneyimi olarak ele aldım.

Erasmus Programı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

1 – Seçim yaparken ilk yapılması gereken şey sizin için neyin öncelikli olduğuna karar vermek; yani bu programı olabildiğince fazla gezmek seyahat etmek maksatlı mı düşünüyorsunuz yoksa eğitim odaklı mı düşünüyorsunuz? Bu ayrımı yapabilmek gerekiyor. Sonrasında elinizdeki seçenekleri elemek daha kolay.

2 – Program süresi ne kadar kısa gibi gözükse de orada bir turist olarak var olmaktan çok, oranın bir vatandaşı gibi var olacaksınız. Bu sebeple yaşam koşullarını araştırmak ve öğrenmek oldukça önemli. Bu bilgilere internetten ulaşmak mümkün. Üstelik bir moda öğrencisi olarak birçok şeye ihtiyaç duyacaksınız (kumaş, materyal, kırtasiye malzemeleri, ozalit vb.) bu sebeple mümkün olduğunca daha önce o ülkede bulunmuş ve hatta sizinle aynı bölümde Erasmus programına katılmış kişilerle iletişim halinde olmaya, yaşayan birinin tecrübelerinden faydalanmaya çalışın.

 

 

3- Tercihinizi yaptıktan sonra vakit kaybetmeden kalacak yer araştırmalarına başlayın çünkü sizinle aynı dönemde erasmus yapacak yüzlerce insan var ve seçenekler hemen tükeniyor. Karşı okuldaki koordinatörünüzle iletişime geçip bilgi alın, internetten sosyal medya hesaplarından okul ve ülkeye dair hesapları takip edip iletişim kurun. Benim size tavsiyem rahat çalışma alanı elde edebileceğiniz ve şehir merkezine yakın olan odalara bakmaya çalışın.

4- Çalışırken sık kullandığınız malzemeleri yanınızda götürün (boyalar, defter, cetvel, kalem vb.) Hiç olmazsa başlangıçta siz oraya alışana kadar sizi idare edecek kadar malzemeniz olsun, sonrasında ihtiyacınız olanı alırsınız.

5- İletişim oldukça önemli ve işler bu şekilde yürüyor. Oradaki hocalarınızla, uluslararası ofis koordinatörünüzle sık sık iletişim halinde olun. Herhangi bir sıkıntınızdan haberdar edin, yardım isteyin, çekinmeden fikir danışın.

Programın Artıları Neler?

  1. Erasmusun en güzel yanlarından biri, kendi okulunuzda çalışmaya alışkın olduğunuz yöntemin dışında bir sistemle tasarım yapma sürecini deneyimlemek. Farklı çalışma prensiplerinin canlandırıcı ve yenileyici etkisini keşfetmek. Sizin yapınıza daha uygun bir yöntemle karşılaşmanız bile mümkün.
  2. Yepyeni ve başbaşka bir ortama girip kendinizi tanıtma, yeteneklerinizi gösterme deneyimi yaşıyorsunuz. O zamana kadar yaptığınız işleri, bilgi birikiminizi sunmanız gerekiyor üstelik yabancı bir dilde. Her ne kadar zorlayıcı gibi gözükse de sizi, kendinizi daha iyi ifade etmeye teşvik eden bir süreç.
  3. Farklı dil ve kültürden insanlarla bir arada çalışıyorsunuz. Bu hem zorlayıcı hem de iş yürütme/ organize etme açısından çok geliştirici bir tecrübe.
  4. Hem günlük hayatta hem de mesleki dil açısından yabancı dilinizin gelişeceği bir gerçek. (Tabii bu sizin ne kadar girişken olduğunuzla da alakalı)
  5. Sorun çözme kabiliyetiniz gelişiyor. Kendi konfor alanınızda olsanız kolaylıkla çözebileceğiniz bir sıkıntıyı yabancısı olduğunuz bir yerde çözmek için yollar buluyorsunuz.

Zorluklar

Her şey toz pembe değil elbette. Mutlaka olumsuz yönleri de var. Maddi gereklilikleri de bunlardan biri. Bölüm masrafları, yaşam masrafları ve de kur farkı sebebiyle bir miktar masraflı bir program. Alacağınız hibenin yanı sıra biraz birikimle gitmek sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca yoğun çalışma temposuna da hazırlıklı olmak lazım. Genelde Erasmus programı fazlasıyla rahat diye düşünülür, fakat moda tasarım hemen hemen her ülkede en yoğun programa sahip bölümlerden biri. Çoğu zaman haftanın her günü dersiniz ve ödevleriniz olacak. Tabii bu seçeceğiniz derslere göre değişebilir, fakat olağan bir programda genellikle bu şekilde oluyor.

Her işin artı ve eksileri vardır. Bu noktada kendinizi ve beklentilerinizi iyi bilip geniş bir araştırmayla en doğru kararı verecek olan sizlersiniz. Bu fazlasıyla bireysel bir yolculuk, herkesin tecrübesi farklı olacaktır fakat bence denemeye değer.

Seda Balatekin
Seda Balatekin

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde okuyorum. Son zamanlarda ağırlıklı olarak styling ve moda editörlüğü alanlarında çalışıyorum.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.