En Faydalı Aromaterapik Yağlar: Çay Ağacı Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Dünyanın dört bir yanında yetişen birbirinden farklı aromaterapik yağlar, içerdikleri farklı faydalarla sağlığına önem verenler tarafından tercih ediliyor. İlaçlar ve diğer sentetik bileşen içeren ürünler yerine, tamamen doğanın özlerini içeren doğal yağları tercih etmek isterseniz, çay ağacı yağı ve hindistan cevizi yağı başta olmak üzere, birçok faydalı yağlar mevcut. Buhurdanlık gibi aromaterapi aksesuarları ile evinizde kullanabileceğiniz, doğrudan cildinize sürerek uygulayabileceğiniz bu ürünler içinde öne çıkan iki alternatif olan hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağının faydalarına bakalım.

Vitamin Deposu Hindistan Cevizi Yağı

Lezzetli tadıyla en sevilen meyveler içinde yer alan hindistan cevizi, yağı ile de çok meşhur. Vitamin bakımından zengin bir meyve olan hindistan cevizinin yağına baktığımızda, bir kaşıklık yağ porsiyonunda 11 gramlık yağın 7 gramı vücut için faydalı yağ asitlerini içerir. Hindistan cevizinin doğal bir mucize olmasının en önemli nedeni de, işte bu yağ asitlerinde yer alan, hiçbir bitkide olmayan özel yanlar. Peki hindistan cevizi yağının faydaları neler? Böbreğin daha sağlıklı olmasını sağlayan ve tiroid bezinin daha iyi çalışmasına neden olan hindistan cevizi yağı, reflü ve hemoroid gibi çok sık görülen hastalıklara karşı da iyi gelir. Kalp ve damar hastalıklarına da iyi geldiği bilinen hindistan cevizi yağı, alzheimer hastaları için de öneriliyor.

Çay Ağacı Yağı ve Faydaları

Ülkemizden elde edilen bir doğal kaynak olmamasından ötürü, çok bilinmeyen çay ağacı yağı da son dönemde çok popüler. Çay ağacından elde edilen yağın birçok faydası olsa da en çok öne çıkan, antiseptik olması. Çay ağacı yağı nasıl kullanırım ya da neye iyi gelir diye düşünüyorsanız, yağın iltihaplara iyi geldiği de ifade ediliyor. Bunun dışında ciltteki şişliklere ve kızarmalara karşı da çay ağacı yağı kullanılıyor. Saç bakımı için kullanılabilecek doğal yağlardan biri olan çay ağacı yağı, nemlendirici özelliğe sahiptir. Normalde nemlendirici için, sentetik bileşenli kozmetik ürünler kullanmak yerine doğanın mucizesi çay ağacı yağını tercih edebilirsiniz.

Buhurdanlık Modelleriyle Aromaterapinin Gücünü Hissedin

Aromaterapik yağların her biri, farklı avantajlar içeriyor ve ilginç faydalara sahip. Bununla birlikte doğal yağlar nasıl kullanılır derseniz her yağın farklı bir kullanım konsepti var. Bazı yağlar cilde sürülürken, bazıları ise yemeklerde tercih edilebiliyor. Doğal yağların etkisini solumak, evinizde bir hava katmak isterseniz buhurdanlıkları da düşünebilirsiniz. Buhurdanlık nedir derseniz, suyun içine doğal yağlardan birkaç damla koyarak ve düzeneği ısıtarak, suyun buharlaşması ile doğal yağların da buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu da evinizde hem aromaterapik yağların faydasını solumanızı sağlayacak, hem de el yapımı ahşap buhurdanlığın şık konseptini hissedeceksiniz.

 

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.