Davetlerde Artık Siyah Mı Giyiyoruz?

 

Yaklaşık 1 ay önce Golden Globe ödüllerinde kimin hangi ödülü aldığından çok neden herkesin siyahlar içinde olduğunu konuşmuştuk sitede. Kırmızı halıda normalde çok da tercih edilmez siyah mutsuzluğu ve matemi çağrıştırdığı için. Fakat modanın gittikçe siyasetin içine girdiği ve bir protesto aracı olarak kullanıldığı şu günlerde durumlar değişiyor.

Golden Globe’da amaç organizasyondan birkaç hafta önce kurulmuş olan  Time’s Up Hareketine dikkat çekmekti. Bir ay önce çoğumuzun ismini ilk defa duyduğu Time’s Up Hareketinin amacı ise cinsel taciz ve istismara uğramış kişilere destek olarak yalnız olmadıkları mesajını yaymak ve birlik olmak.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen BAFTA ödüllerinde de Time’s Up hareketinin etkilerini yoğun bir şekilde hissettik. Karşımızda yine cinsel taciz ve istismar konularına dikkat çekmek için siyahlara bürünmüş konuklar vardı. Time’s Up hareketi moda dünyasında bir gecelik bir etkinlik olmaktan çıkıp çok daha geniş çerçeveli ve uzun sürecek bir protesto olduğunun sinyallerini alıyoruz. Bu seneki BAFTA’larda da neredeyse renkli giyinen birine rastlamak oldukça zordu tek bir istisnayla- Kate Middleton.

Kate Middleton’ın koyu yeşil- koyu zeytin renginde giydiği elbisesi şu sıralar Twitter’da en çok konuşulanlar arasında. Middleton’ın siyah değil koyu yeşil renginde bir elbise giymesi hakkında genel olarak iki görüş var. Kimilerine göre Middleton Time’s Up protestosuna kraliyet ailesindeki konumu nedeniyle katılmaktan çekindi. Kraliyet ailesinin her türlü protestoya uzak kalması bekleniyor. Böyle bir durumda da ne de olsa siyasi sayılabilecek Time’s Up hareketine katılıp tamamen siyah giymekten çekindiği konuşulanlar arasında. Fakat yine de renkli giyinmeyerek ve nispeten siyaha yakın bir tonda elbise seçerek Time’s Up hareketine destek verdiği ni de Kate’in elbise seçiminden anlayabiliyoruz.

Golden Globe ve BAFTA’nın da siyahlara bürünmesiyle Time’s Up hareketinin 2018 yılında gelip geçici bir akım olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Şimdilik merak ettiğimiz ise 4 Mart’ta gerçekleşecek Oscar Ödüllerinde de böyle bir siyah akım görüp görmeyeceğimiz. Öyleyse artık davetlerde yeniden siyah giymenin modası mı geldi? Belki de bir davete giderken giyeceğimiz kıyafetin renginin iki kere düşüneceğimiz günler yaklaşıyor demektir.

Bu konu ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

 

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.