Coachella Moda Dünyası İçin Ne Anlama Geliyor?

Müzikle modanın birleştiği, dünyanın en çok konuşulan festivallerinden biri olan Coachella Müzik ve Sanat Festivali her sene California eyaletinin Indio kentinde düzenleniyor. En renkli festival olarak bilinen Coachella, bu sene 13-22  Nisan tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festivalde  sahne alan isimler kadar sanat dünyasından tanınmış kişilerin katılması da dikkat çekiyor. Bu sene sahne alan isimlerden bazıları Beyonce, The Weeknd, Bedouin. Coachella’nın ilk haftasında festival katılan ünlü isimler arasında ise Kendall- Kylie Jenner, Emma Roberts, Alessandra Ambrosio, ParisHilton, Ashley Greene, Vanessa Hudgens ve daha birçok isim var.

Yılın En Renkli Festival Zamanı- Coachella

Coachella’nın geçmişine baktığımızda 1999 yılında ilk resmi organizasyonun yapıldığını görüyoruz. Ardından iki yıl ara verildikten sonra 2001 yılından itibaren her sene yapılmaya başlanmış. Festivalin gün sayısı ise yoğun talepten dolayı 2012 yılında arttırılmış ve ikinci bir haftasonu daha eklenmiş. Festival son 4 senedir festivalden çok moda haftasına dönüşüyor. Bunun sebebi çok sayıda supermodelin bulunması ve katılımcıların tamamına yakınının Coachella tarzını oluşturup trendlerin erken habercileri olması.

 

Her Festivalin Bir Stil Kodu Var!

Bildiğiniz gibi çoğu zaman her festivalin bir stil ya da stil kodu bulunur. Bu festivalin stil kodu ise Gypster yani biraz hipster biraz da bohem. Festival gidenlerin stillerini incelediğimizde en çok tercih edilenler arasında püsküllü, etnik ve çiçek desenli kimonolar ya da elbiseler görüyoruz. Örneğin yaz için bir diğer trend ise bembeyaz giyinmek.

Festivale katılanların bir başka ortak noktası ise şapkalar. Benim tercihim maksi fötr şapkalar. Son olarak ise bohem tarzın vazgeçilmezi olan üstüne düşünülmüş, kombine uydurulmuş takılar.

Festivalde moda sektörünün ünlü isimleri ve moda ikonları stilleri ile her sene dikkat çekiyor. Coachella eşsiz bir müzik şöleni olmakla birlikte katılan ünlülerin tarzında kullandığı her bir moda ürünü yol gösterici oluyor. Kate Moss’un bir Coachella’da giydiği Hunter Wellington botlarının bir anda moda olduğunu hatırlar mısınız?

Festival kendine özgü bir stil ruhu taşıyor. Ünlü markalar ve tasarımcılar, festivale özel koleksiyonlar hazırlayıp, katılacak isimlere özel tasarımlar yapıyorlar. Örneğin festivalin yedi yıldan beri sponsoru olan H&M, “H&M Loves Coachella” adıyla koleksiyon satışa sunuyor. Hem kadınlara hem erkeklere hitap eden bu koleksiyon, bohem tarzı yansıtan denim şortlar, püsküllü kimonolar, etnik desenli elbiseler, şapka gibi parçalardan oluşuyor.

H&M Coachella’nın içinde bir çadır kurmuş. Bu çadırda dinlenmek ve soluklanmak mümkün. Aynı zamanda H&M geri dönüşüm için giysileri bu çadırda kabul ediyor.

Coachella hem dünyaca ünlü kişilerin ve moda tasarımcılarının katıldığı bir etkinlik olması hem de festival takviminin başında yer alması nedeniyle bu konudaki en büyük trend belirleyici. Coachella organizasyonu, sadece müziği kapsamıyor, sanat dünyasından ve moda sektöründen kişileri bir araya getirip, festivali havuz partileri, görsel showlar ile daha da etkileyici ve sosyal medya için çekici hale getiriyor. Kaç tane organizasyonda Sienna Miller, Alessandra Ambrosio, Cara Delevingne, Rihanna, Rosie Huntington-Whiteley gibi isimleri bir arada görebilirsiniz ki?

 

Damla Kahveci
Damla Kahveci

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat mezunu. Siena Üniversitesi'nde finans masterı yapan,modanın ekonomiyle ilişkini inceleyen ve kariyerini bu alanda geliştirmek isteyen biri.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.