Çalık Denim’den Moda Tasarımı Öğrencileri İle Örnek Proje

Türkiye, dünyanın en iyi denim üreticilerinden. Hatta dünyadaki premium denim üretiminde ilk 10’da Türk markaları var. Bunlardan biri de Çalık Denim. Bu ismi ilk defa duyuyor olabilirsiniz ama bugüne kadar Tommy Hilfiger, Acne, Calvin Klein, Diesel, Mavi Jeans, Topshop, Scotch & Soda, Armani ve Zara gibi isimlerin denim üreticilerinden. Çalık Denim Genel Müdürü’nün yaptığı açıklamaya göre, Çalık Denim 2020’ye kadar yaklaşık 120 milyon dolarlık yatırımla kapasiteyi 60- 65 milyon metreye çıkarmayı hedefliyor.

Tasarımın Her Alanında Denim

Çalık Denim’in sektördeki 30. yılını kutlamak için yaptığı proje, sektör için örnek bir proje. 30. yılı kapsamında 30 tasarım öğrencisiyle işbirliği yapan Çalık Denim, “Denim Loves Art” sergisiyle şu sıra moda gündemimizde. Günümüzde denim sadece pantolo ve ceketlerde değil, modanın hatta tasarımın her alanında kullanılıyor. Seçilen öğrencilerden de denimin hayatın her alanında olduğunu gösteren parçalar üretmeleri istenmiş. Ortaya çıkan işler ise birbirinden yaratıcı; denim kilimler, ayakkabılar, aksesuarlar ve daha niceleri…

Çalık Denim’in yıldönümünü kutlamak dışında genç tasarımcıları da desteklemesi bu projeyi özel yapan şey.  Global bir üretici olduğu için sadece Türkiye’deki tasarım öğrencileriyle değil tüm dünyadan önde gelen okullardaki öğrencilerle işbirliği yapmış Çalık Denim. Parsons School of Art & Desing, Amsterdam Fashion Institute, Central Saint Martins, University of Edinburgh gibi okulların yanı sıra Türkiye’den de Mimar Sinan ve İstanbul Moda Akademisi öğrencileri projeye katılanlar arasında. Yarışmaya katılan öğrenciler konusunda uzman uluslararası bir jüri tarafından seçilmiş.

Sergi Ekim ayında İstanbul’da sergilendi, ay sonuna gelmiş olsak da yurtdışına yolunuz düşerse sergiyi Kasım ayında Amsterdam’da ve Aralık ayında Los Angeles’ta yakalayabilirsiniz.

 

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.