Tüm Dünyadan Bilmeniz Gereken 10 Departman Mağazası

Tüm Dünyadan Bilmeniz Gereken 10 Departman Mağazası

Yolunuz Paris’e düştü ve alışveriş yapmak istiyorsunuz. Kafanızda ilk neresi canlanıyor? Galleries Lafayette olmasın? Peki ya Londra? Harrods veya Selfridges’dir büyük ihtimalle. Aslında hiç fark etmesek de şehir adları otomatik olarak bazı departman mağazalar ile eşleşiyor. Özellikle modanın dört başkentiyle özdeşlemiş ve köklü bir geçmişe dayanan bu mağazaları gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Le Bon Marche

Departman mağazalarının başladığı yer Le Bon Marche

Departman mağaza denildi mi ilk akla gelen mekanlardandır Le Bon Marche. 1852 yılında kurulmuş olan Le Bon Marche, dünya üzerindeki en eski departman mağaza olmanın yanı sıra aynı zamanda da Gustave Eiffel tarafında tasarlanıyor( Eiffel kulesinin mimarı).  İlk kurulduğunda adı Au Bon Marche olan mağaza zamanla şimdiki ismini alıyor, anlamı ise iyi fiyat. Le Bon Marche aslında perakende dünyasına birçok yenilik getiriyor. Günümüzde hala alışveriş yapmak için değil, vakit geçirmek için gidilen departman mağazalar/avm’ler Le Bon Marche ile başlıyor. 19. yüzyıl Paris’inde orta-üst ve üst sınıf kadınlar için Le Bon Marche bir çeşit vakit geçirme, boş zaman doldurma özelliği taşıyor. Aynı zamanda da halkın her kesiminden insanın içeri girebilmesi ve ürünlere dokunulabilmesine izin verilen Le Bon Marche, bu dönem için büyük bir yenilik oluyor. Günümüzde Paris’te alışveriş denince birazcık Galleries Lafayette’in gölgesinde kalsa da Le Bon Marche perakende tarihinin en önemli mağazalarından.

Selfridges

Londra’da Bond Street istasyonundan çıkınca karşınızda duran kocaman, görkemli bina olan Selfridges, bu şehre yolu düşmüş herkesin hatırladığı bir departman mağazasıdır. Chicago’dan Londra’ya taşınan Harry Selfridges tarafından 1906 yılında kurulan Selfridges, İngiliz perakendeciliğinin önemli yapıtaşlarından. Günümüzde hala dünyanın en yaratıcı ve sıradışı vitrinlerini yaratan Selfridges, İngiliz tarihinde bu konunun öncülerinden. İngiltere’de ilk defa vitrinlerin müşterileri içeri çekmek ve cezbetmek için kullanılmaya başlaması Selfridges ile birlikte oluyor.

Selfridges’in kuşkusuz en başarılı noktası 100 yıl önce müşterilerine nasıl bir anlayışla hizmet veriyorsa, günümüzde de aynı hizmet kalitesini ve vizyonu devam ettirmesi. Selfridges’de lüks markaların neredeyse tamamından, Topshop ve Primark gibi ucuz hazır giyimcilere, restaurantlara, süpermarkete kadar ihtiyacınız olabilecek herşeyi bulabilirsiniz.

Harrods

Harrods denince kafanızda ne canlanıyor? Buram buram lüks ve gelenek kokan bir Londra klasiği. Charles Henry Harrod tarafında 1834 yılında kurulan Harrods, departman mağazaların en eskileri arasında. Charles Henry Harrod’ın iki çalışanla tek odalı minik bir mağaza olarak açmayı planladığı Harrods, kısa sürede dönemin en popüler adreslerinden oluyor.

Greenman yani yeşil üniformalı adamlar, yıllardır Harrods’ın kapılarında gelenlere kapıları açıyor.

Harrods’ın içinde çok rahat bir gününüzü dolu dolu geçirebilirsiniz, mağazada 330’dan fazla departman var. Fine-dining’ten, İngiliz 5 çayına, köpeğiniz için spa’dan, tüm lüks markaların ürünlerine kadar Harrods kendi içinde bir dünya yaratıyor. Harrods’ı birçok departman mağazadan farklı kılan nokta ise neredeyse 200 yıla yakın geçmişini mağazanın her alanında hissettirmesi ve müşteri deneyiminden hiçbir zaman ödün vermemesi. Bu ister alacağınız bir hediyelik kartpostal olsun isterse lüks bir markanın çantası olsun.  Londra denildi mi Harrods ve Selfridges arasında hep bir rekabet ve kafa karışıklığı olduğu düşünülse de Selfridges daha çağa ayak uydurmaya çalışan bir lüks, Harrods ise biraz daha geçmişten beslenen ve geleneksel bir lüks anlayışı olan bir mağaza diyebiliriz.

 

La Rinascente

La Rinascente, bir İtalya klasiği

1865 yılının İtalya’sında Bocconi kardeşler, Paris’te Le Bon Marche’nin başarısını görüp, bu çok katlı mağaza konseptini İtalya’ya getirmeye karar verirler. Bu fikirlerini hayata geçirmek için Milano’da şehrin merkezi olan Piazza del Duomo’ya çok yakın bir nokta seçerler. Zaman içinde büyüyüp, farklı şehirlere de açılan Rinascente, İtalya için ilklere ev sahipliği yapmıştır. İtalya’da kullanılan ilk elektrik, ilk buzdolabı ve hatta mini eteği bünyesine katan ilk mağaza hep Rinascente olmuştur. 157 yaşındaki Rinascente, bugün kozmetikten kırtasiyeye, erkek giyimden gıdaya kadar her alanda kaliteli ürünleri satın alabileceğiniz bir adres.

El Corte Ingles

El Corte İngles, İspanya’nın en ünlü departman mağazalar zinciri

İspanya’ya yolu düşenler mutlaka El Corte Ingles’e girmişlerdir. İspanya’nın çeşitli şehirlerine yayılmış olan bu departman mağazasını Türkçe’ye çevirince ‘İngiliz Kesimi’ anlamına geliyor.  El Corte Ingles’in kuruluşu, Ramon Areces’in 1935 yılında Madrid’te bir erkek giyim terzi atölyesi kurmasıyla başlıyor. Mağazanın ismi de dönemin erkek takım elbiseleri arasında en popüler olanlarından İngiliz Kesimiyle ortaya çıkıyor. 5 yıl içinde Madrid’te lüks erkek giyimin adresi olan bu ufak terzi atölyesi 1940 yılında çok daha büyük bir yere taşınarak farklı ürün çeşitliliğine sahip 5 katlı bir mağazaya dönüşüyor. Günümüzde İspanya ve Portekiz’in farklı şehirlerinde şubeleri bulunan El Corte Ingles, Avrupa’nın en büyük departman mağaza zincirlerinden.

Galleries Lafayette

Lafayette, özellikle yılbaşı dönemi daha da göz kamaştırıcı oluyor.

Paris denince aklımızda gidilecek diye canlanan ilk 5 yer arasında mutlaka Galleries Lafayette vardır. Özellikle de yılbaşına yaklaşırken, o görkemli binasının içine kurduğu yılbaşı süslemelerine hepimiz instagramda mutlaka denk gelmişizdir. 19. yüzyılın sonlarında iki kuzenin ortaklığıyla ‘lüks bir pazar’ yaratma amacıyla açılıyor Galleries Lafayette. Mağazaların ve markaların yanı sıra dönemin üst sınıf yaşantısına ayak uydurması ve müşterilerin Lafayette’i sadece bir alışveriş yeri değil aynı zamanda bir zaman geçirme, sosyalleşme yeri olarak görebilmesi için erkeklere sigara odası, kadınlara çay salonu gibi konseptler ekleyip büyümeye başlıyor. Günümüzde Lafayette, departman mağazaları arasında hem lüksü, hem de modanın demokratikleşmesini temsil ediyor.

Detsky Mir

Nostaljik ve şeker gibi dekorasyonuyla Detsky Mir

Moskova’da bulunan Detsky Mir, bu listede adına en yabancı olduklarımızdan. 1957 yılında açılan Detsky Mir’in en büyük özelliği sadece bir çocuk departman mağazası olması. Nostaljik dekorasyonu da eski Rus havasını belli ediyor. Çocuklara ait kıyafetlerden, aksesuarlara, kırtasiyeye, kısacası herşeyi bulabileceğiniz bir yer. Tarihi bina Moskova’da olsa da Detsky Mir, Rusya’nın farklı bölgelerinde de şube açarak büyümeye devam ediyor.

Mall of Emirates

Mall of Emirates

Her ne kadar bu listedekiler kadar köklü bir geçmişi olmasa da Dubai’de bulunan Mall of Emirates de boyutuyla bu listeye girmeyi hak edenlerden. Dubai’nin adını duyurmaya başladığı yeni milenyumun başlangıcında 2005 yılında kurulan Mall of Emirates içinde 630’dan fazla mağaza var. Yerel markalar kadar birçok yabancı markanın da bulunduğu Mall of Emirates, yolunuz Dubai’ye düşerse alışveriş için uğrayabileceğiniz adreslerden.

Saks

Manhattan’ın en merkezi caddelerinden olan 5. caddede bulunan Saks, Amerikan lüks perakendesi için önemli bir isim.

Barneys’le her daim rekabet halinde olan Saks, New York’ta bulunan bir başka vazgeçilmez departman mağazası. 1924 yılında kurulan Saks, ilk günden beri lüks ve üst sınıf müşterilere hitap etmiştir. Kurulurken amaç hem New York’lulara, hem de New York’u ziyarete gelen insanlara en kaliteli ürünleri, şehirde bulunan en iyi müşteri deneyimiyle sunmak. Vitrinleri de en az içerisi kadar ilgi çekici olan Saks, günümüzde Amerika’nın 22 eyaletinde 39 mağazaya sahip.

Neiman Marcus

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

1 Comment
  1. Merhaba,

    Elya giyim kurucusuyum, department store yönetimi üzerine eğitim aldınız mı? Ve ya bu konuda eğitim alabileceğim birilerini biliyor musunuz? Saygılar.

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.