Bildiğimiz Haliyle Teen Vogue’a Veda Ediyoruz

Teen Vogue’u okuyanlarınız veya ergenlik dönemlerinizde okumuş olanlarınız mutlaka vardır. Conde Nast bünyesinde çıkan Vogue’un küçük kardeş dergisi. Hedef kitlesi ‘teenagerlar’ olan bir Vogue düşünün. Yaş kitlesi farklı olsa da Vogue kalitesinden birşey kaybetmeyen bir dergiydi. Her ay çıkan ve minik A5 formatıyla hem taşıması pratik, hem de içeriği ile göz doldurucu bir dergidir Teen Vogue.

Teen Vogue, kendini isyankar ve açıksözlü bir dergi olarak tanımlıyordu.

Adı itibariyle ‘teenagerlarla’ anılsa da aslında yetişkinler dünyasında da sık sık okunan bir dergi Teen Vogue. Teen Vogue’u, Vogue’dan ayıran en önemli özellik modanın çok daha özgür bir şekilde ele alınması. Moda ve hayat tarzlarındaki sokak stilleri, farklılıklar ve kişisel tercihler derginin en çok irdelediği konular arasında. Tüm bu sahip olduğu özgün değerlere rağmen Conde Nast yayıncılık  Teen Vogue’u kapatma kararı aldı.

Teen Vogue Neden Kapanıyor?

Teen Vogue dergisi aslında tam olarak kapanmıyor sadece dergi olarak çıkmayacak ama online olarak devam edeceği söylenenler arasında. Bu kapanma kararının arkasındaki gerekçeyi yeni neslin dergi okuma alışkanlığının kalmaması olarak yorumlayabiliriz ilk başta. Son 10 hatta son 5 yılda hızla artan herşeyin dijitale kayma akımı pekçok dergiyle birlikte Teen Vogue’u da etkilemiş olabilir. Derginin şu anki müşteri kitlesini oluşturan Z jenerasyonu için dergi okuma alışkanlığı demode kalmış bir kavram.

Teen Vogue, son dönemlerde siyasetin oldukça içindeydi

Fakat Z nesline hitap eden birçok dergi ilgisizlik içindeyken, özellikle de son aylarda Teen Vogue için durum tam tersineydi.  Trump- Hillary çekişmesinin yaşandığı geçtiğimiz yıl, Teen Vogue radikal bir kararla sadece moda üzerinde değil, gençlerin umursadığı siyaset gibi konulardan da bahsetmek istediğine karar vermişti. Hem dergide, hem de internet sitesine siyaset kısmını ekleyen ve o yaş grubunun da siyasetin içinde olmasını destekleyen Teen Vogue’un yıldızı en çok geçtiğimiz yıllarda parlıyordu. O yaş grubunun sadece moda ile değil, dünyayla ilgili herşey hakkında bilgi sahibi olmasını benimseyen bir dönüşüm içindeydi dergi. Hem Y, hem de Z jenerasyonu Teen Vogue’un sıkı okurları olmuştu. Yani dergi tam da yeni bir dönüşüm içindeyken gelen bu kapatma kararı acaba arkada başka gerekçeler var mı diye sorgulatıyor.

Teen Vogue son dönemlerde Trump karşıtı muhalif yazılarıyla karşımıza çıkıyordu.

Teen Vogue’un kapanması ile aslında bir dönemi de geride bırakıyoruz. Bugün kitapevlerine gittiğinizde o yaş grubu için çıkan alternatif dergilerin gittikçe azaldığını görürsünüz. Teen Vogue’un kapanması dergi okuma alışkanlığı ölüyor mu sorusuna evet cevabı niteliğinde gibi. Teen Vogue’un yanında Conde Nast bir takım kararlar daha aldı. Bunlardan diğer dikkat çekeni de GQ, Allure, Glamour, W ve Conde Nast Traveller dergilerinin de yıllık çıkış sayılarının azaltılması oldu.

 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Teen Vogue düşük tirajlar yüzünden mi yoksa muhalif yapısı sebebiyle mi kapanıyor?

 

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.