Balenciaga Sıradışı Reklam Kampanyalarına Devam Ediyor

 

2017 yılının en konuşulan lüks markalarından biriydi Balenciaga. Demna Gvasalia etkisiyle Balenciaga önce İkea’nın ünlü mavi çantasının neredeyse bir replikasını üretip gündem olmuştu. Geçtiğimiz ay ise sitede kimilerince çok sevilen, kimilerince de garip ve ürkütücü bulunan SS18 erkek reklam kampanyasında ‘dadcore‘ akımından bahsetmiştik.  Çok konuşulan erkek reklam kampanyasının ardından markanın SS18 kadın reklam kampanyası da yayınlandı. Her defasında bizi daha da şaşırtan Demna yine sıradışı bir işe imza atmış.

Bu seferki reklam kampanyasının baş konusu ise ‘ paparaziler’. Mankenlerin baştan aşağı Balenciaga parçalar içinde yanlarında bodyguardları ile paparazilerden kaçma konseptinde çekilen resimlerin ilhamı Kanye West. Demna’nın yakın arkadaşı olan Kanye’nin basında sık sık bu tarz resimlerini görmeye hepimiz alışığız. Bir yandan da Kanye’nin Yeezy Season 6 için yaptığı lookbook çekimlerine bakınca da konseptin hafif bir benzerlik içerdiğini görebiliyorsunuz.

Paparazilerden kaçarken Kanye West

Çekimin stylingi daha önceleri Vetements’la çalışan ve dönem dönem Balenciaga ile de ortak çalışmalar yapan Lotta Volkova’ya ait. Resimler bizde oldukça gerçekçi, hafif alaycı biraz da rahatsız edici bir hava oluşturdu. Belliki Demna’nın vermek istediği imaj tam da bu.

Balenciaga’nın son aylardaki reklam kampanyaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sizce de lüks dünyasına Balenciaga’nın kareleri farklı bir soluk getirmeyi başardı mı?

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Bir yorum

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.