Arttırılmış Gerçeklik Kullanan Markalara Zara Da Eklendi

 

Hem moda sektörü, hem de diğer alanlarda olsun, son yıllarda en çok duyduğumuz konseptlerden biri arttırılmış gerçeklik. İngilizcesi Augmented Reality olan ve moda dünyasının giderek daha fazla faydalanmaya başladığı bu konsepti en son Zara’nın yeni uygulamasında görüyoruz.

Zara ve Arttırılmış Gerçeklik

Dünyanın en büyük kıyafet perakendecisi Inditex’in sahibi olduğu Zara, arttırılmış gerçekliği yeni çıkardığı telefon uygulamasıyla ücretsiz bir şekilde sunuyor. Bu uygulama sayesinde mağazada gördüğünüz kıyafetleri telefonunuzda gerçek modeller üzerinde görebiliyorsunuz. Yani artık askıdaki kıyafetlerin üzerinizde nasıl duracağını anlamanız çok daha kolay.

Asıl Amaç Z Jenerasyonunu Mağazaya Çekmek

Peki hali hazırda hızlı modanın çoğunu elinde bulunduran ve sadık bir müşteri kitlesi olan Zara’nın böyle bir girişim yapmasına ne kadar gerek vardı? Bu projeyle Zara’nın asıl amacı gittikçe daha fazla söz sahibi olucak Z jenerasyonunu mağazaya çekmek. Günümüzde birçok marka genç tüketicileri etkilemek ve mağazalarını onlar için daha cazip hale getirmeye çalışırken Zara’nın bu da bu alanda yenilikler yapması kaçınılmazdı.

Bu uygulama ile arttırılmış gerçekliğin artık moda dünyasının her segmentine indiğini görüyoruz. Birkaç yıl öncesine kadar çoğunlukla lüks markaların bir projesi olan arttırılmış gerçeklik artık hızlı ve hazır giyimcilere kadar yaygınlaşan bir teknolojik ilerleme.

Arttırılmış Gerçeklik ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız. 

 

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.